Duvar Kağıdı Çeşitleri Ve Özellikleri

Duvar Kağıdı Çeşitleri Ve Özellikleri

Duvar kağıtlarının kullanılan farklı üretim teknolojileri ve malzeme yapısı gereği birçok çeşidi vardır, en başta gelenleri ise;

VİNİL DUVAR KAPLAMALARI (Vinyl Wallcoverings)
1)Kağıt Tabanlı Vinil Duvar Kağıdı (Paper-backed Vinyl Wallcovering)
En yaygın kullanılan ithal duvar kağıdıdır. Kaliteli kağıt üstüne çeşitli metodlarla desen basılır ve PVC ile yekpare kaplanır (Solid veya Expanded). Çok geniş desen ve renk seçeneği ile her türlü mekanlarda kullanılabilinir. Dayanıklı, su geçirmez ve kolayca silinebilirler, hatta fırça ile temizlenir. Bazı ürünlerin yapışkanı sürülmüştür. (pre-pasted / ready-pasted) Özel üretimler hariç genellikle rulo olarak satılır ve rulolar 52/53 cm eninde ve 10 m boyundadır. Ortalama ağırlıkları 150/250 gr/m2 dir. Rulolar üretim sırasında düzgün kesilmiştir, üst üste bindirmeden ve arada boşluk bırakmadan yanyana yapıştırılır.

2)Tekstil Tabanlı Vinil Duvar Kağıdı (Fabric-backed Vinyl Wallcovering)
Daha çok yoğun trafik olan mekanlarda tercih edilir. Çok uzun seneler uygun bakım ile yeni gibi kalabilir. Islak sünger ve sabunla temizlenir, darbe ve güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Enlerin geniş olması uygulama hızını artırır, ruloların uzun olması ise tavan yüksekliğinden bağımsız olarak firenin azalması anlamına gelir. Yatırım maliyeti diğer vinil kağıtlara göre yüksektir, ancak işletme maliyeti çok düşüktür. Uzun seneler sonra bile aynı desen ve renk tekrar üretilebilir. Uluslararası yangın, ses ve dayanıklılık standardlarına uygun üretimlerdir. İşyerleri, otel, kafeterya-restoran ve hastanaler için önerilir. Talebe göre anti-mikrobik korumalı üretilebilir.

ÖLÇÜLER
Genişlik : 132/137 cm (52/54″) Rulo boyu : 30 metre civarında Ağırlıklar : 12 oz/LY= 271 gr/m2 15 oz/LY= 339 gr/m2 18 oz/LY= 407 gr/m2 20 oz/LY= 452 gr/m2

DOĞAL DUVAR KAPLAMALARI (Natural Weaves Wallcoverings)
Doğal hasır liflerin örgü, sepme veya press şeklinde genellikle kağıt taban üzerine yapıştırılması ile üretilir. Malzemenin doğası gereği, üretimlerde ton ve kalınlık farkı olabilir ve ek yerleri belli olur. Temizliği ve uygulaması dikkatlice yapılmalıdır.

1)Hasır (Grasscloth): En yaygın kullanılan doğal duvar kaplaması tipidir. 2)Mantar (Cork) 3)Kağıt lifleri (Paper Weaves) 4)Çeşitli sert yongalar (mika, porselen, taş vs.) ve metal fiberler

TEKSTİL DUVAR KAPLAMALARI (Textile (Fabric) Wallcoverings)
Tek bir hammaddeden veya birçok birleşiminden meydana gelebilir. Genellikle kağıt tabanlı duvar kağıtlarıdır. Ancak son zamanlarda ‘non-woven’ taban yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulaması ve bakımı dikkatlice yapılmalıdır. Duvar tekstillerinin bir çeşidi olan ‘non-wovenlar’ duvar kaplaması alanında yeni bir çığır açma yolundadır. Duvar tekstilleri tamamen doğal ipliklerden üretilmiştir, bu yüzden üzerinde statik elektrik oluşmamakta, kir ve is tutmamaktadır. Ayrıca üzerinde çok gelişmiş bir leke koruma sistemi bulunmaktadır. Diğer bir özelliği ise dünya standartlarına göre en yüksek yanmazlık düzeyine sahip olmasıdır.

1) Doğal Lifler
a.Pamuk
b.Keten
c.İpek

2) Sentetik Lifler
a.Polyester, Akrilik, Poliamid
b.Viskoz

1) İpek, saten, yada jakarlı gibi çeşitleri olan bu kaplamalar uygulama, kullanım yada görüntü olarak vinil duvar kağıtlarından çok farklıdır. Çoğu zaman akustik amaçlı duvar kaplaması olarak da kullanılabilir. 2) Bunun tabanı tekstil olup, lif lif ip görüntüsündedir. Vinil tabanlı olup, ağırlığına göre dayanıklılığı gittikçe artan bu tip duvar kaplaması daha çok, insan yoğunluğunun fazla olduğu, hastane, otel, havaalanları ve ofisler de kullanılmaktadır. Bu duvar kaplamaları diğerlerine göre çok daha pahalı, ama kullanım süresi açısından çok daha ekonomiktir.

KAĞIT TABANLI DUVAR KAĞITLARI (Simplex Wallpapers)
Üzerine vinil kaplanmamış gekleneksel duvar kağıdıdır. Uygulaması kolaydır, az nemli bezle temizlenebilir.

Kullanım alanları:
1)Genellikle bebek / çocuk odalarında düz tipleri,
2)Dokulu (Textured, Embossed) tipleri ise genel amaçlı ekonomik çözümler için kullanılmaktadır.

BOYANABİLİR DUVAR KAĞITLARI (Paintable Textured Wallpapers)
Genel olarak cam tekstilden üretilen beyaz dokulu duvar kaplamasıdır. Uygun boya ile boyanır ve dokulu olması nedeniyle farklı görünümler elde edilebilinir. Ses ve ısı izolasyonu sağlamasının yanında ,rutubete karşı maximum dirençlidir, her türlü boya ile boyanabilir boyanın özelliği ne ise malzemede o özelliğe sahip olur, alevi iletmez, desenin dokusuna bağlı olarak 5-15 defa boyanabilir ve Çevre dostudur.

CAM TEKSTİLİ DUVAR KAPLAMALARI
Dekoratif ve estetik boyanabilir cam tekstili duvar kaplama malzemeleri mimar, iç mimar ve dekoratörlere yeni ufuklar sunmaktadır. Toksik madde içermeyen, alev almayan, istenilen renkte boyanabilen kaplamalar uygulandığı yüzeylerdeki çatlakları örtüp, oluşacak yeni çatlakları yüzeye yansıtmaz. Nefes alma özelliği ile nem ve küflenmeyi önleyen, bünyesinde bakteri ve mikrop barındırmayan cam tekstili duvar kaplamaları, geri dönüşümlü ve çevre dostudur.

Son zamanlarda yine moda olan duvar kağıtları artık eskisinden çok daha kaliteli ve dayanıklı olarak tekrar tahtına oturmuş bulunuyor.Bir duvar kağıdı ustası olarak sektördeki bu patlamadan çok memnunum ama bu para kazanıyor olmam ile alakalı bir durum değil bu tamamen dekorasyonu sevmemle ilgili.Çünkü duvar kağıdnın dekorasyon konusunda hayatımız çok şey kattığını görüyorum.Boyanın ve farklı bir çok malzemenin yapamadığını kolay ve uygun fiyatla duvar kağıdı yapmaktadır.

 

Leave a Comment